prom na trasie tallin helsinki

Jeden dzień w Helsinkach

Planując wyjazd turystyczny do krajów bałtyckich warto poświęcić jeden dzień na wizytę w Helsinkach. To niezbyt duże miasto, położone z dala od głównych szlaków turystycznych świata, zlokalizowane w południowej części Finlandii, nad brzegiem Zatoki Fińskiej jest atrakcyjnym kierunkiem wypraw dla wielu turystów z całego świata. W tym artykule chcemy przedstawić plusy jednodniowej wycieczki promowej z Tallina do Helsinek.

W odległości kilkudziesięciu mil morskich od Tallina, po drugiej stronie Zatoki Fińskiej znajdują się Helsinki, stolica Finlandii. Z Tallina łatwo dostać się tu można drogą morską, w ciągu dnia w zasadzie co godzinę jest prom jednej z kilku kompanii promowych. Podróż w jedną stronę trwa od 2 do 2,5 godziny. Na promie można dokonać zakupów lub zjeść posiłek.

Finom udała się rzecz niezwykła – udany mariaż życia w cywilizacji technicznej z życiem w harmonii z przyrodą. Ten mariaż jest doskonale widoczny w stolicy. Helsinki (mimo swojej wielkości i stołeczności) są miastem, gdzie przyroda wkrada się w każdą część, a bliskość morza powoduje, że oddycha się tu lekko i przyjemnie. Tutaj kierowcy nie spieszą się zbytnio (po prawdzie również dlatego, że mandaty za przekroczenie prędkości zależą od wysokości dochodu), rzadko słychać klaksony, a miejski transport jest wręcz modelowy.

Nadmorskie bulwary i miejskie parki są miejscem spotkań znajomych bez względu na status majątkowy, a letnie kawiarnie i restauracje zapraszają do odpoczynku. Finowie to społeczeństwo dość egalitarne, a państwo zapewnia wysoki poziom życia oraz najlepszy na świecie system edukacyjny, co corocznie potwierdzają rankingi.

Historia miasta nie jest zbyt imponująca, sięga raptem połowy XVI wieku, a większość historycznej zabudowy pochodzi z I połowy XIX wieku. Ta zabudowa powstała w wyniku planu uczynienia z Helsinek stolicy Wielkiego Księstwa Finlandii w granicach Imperium Rosyjskiego. Cesarz Aleksander I w 1812 roku dał impuls do rozwoju Helsinek, wydzielił środki finansowe i skierował do pracy znakomitego niemieckiego architekta Karla Ludwiga Engela, który w ciągu następnych kilkunastu lat stworzył stolicę na miarę imperatorskich ambicji.

Dziś centralna część tego założenia architektonicznego jest głównym placem miejskim Helsinek, wokół którego grupują się najważniejsze urzędy państwa. Nad Placem Senackim góruje luterańska katedra, znana z doskonałej akustyki oraz atrakcyjnej formy zewnętrznej. Do katedry prowadzą szerokie schody, z których odkrywa się panorama miasta, w tym widok na nadbrzeże.

Katedra luterańska w Helsinkach
Katedra luterańska w Helsinkach

Do znanych atrakcji Helsinek należą również: kościół w skale Temppeliaukio (unikat w skali światowej), sobór Zaśnięcia Bogurodzicy, pomnik Sibeliusa (narodowego kompozytora fińskiego), twierdza Suomenlinna (dokąd można dostać się tramwajem wodnym), stadion olimpijski oraz zabudowa śródmiejska z przełomu XIX i XX wieku. Turyści chętnie odwiedzają również Plac Targowy, gdzie można za niezbyt duże pieniądze zjeść lokalne potrawy lub kupić pamiątki.

Jeden dzień w Helsinkach to okazja do zobaczenia, jak żyją Finowie oraz w jaki sposób życie w stolicy kraju może przebiegać bez nadmiernego pośpiechu. Być może brak pośpiechu jest spowodowany charakterem mieszkańców, a być może jest po prostu sposobem na spokojne życie w zgodzie z przyrodą.


Dodaj komentarz