Ryga stolica Łotwy

Łotwa zaprasza

Tym artykułem będziemy chcieli zachęcić Państwa do odwiedzenia niewielkiego kraju, położonego na północ od Polski.

Z Warszawy do Rygi jest 670 km (licząc najkrótszą drogą lądową), zatem w przypadku autokaru jest to odległość do pokonania w ciągu 1 dnia.

Polacy powoli odkrywają, że na północ od Litwy znajduje się atrakcyjny turystycznie kraj, w którym na ulicach często można spotkać język rosyjski i niesłowiański język łotewski. Zwiększa się zatem ilość polskich turystów, którzy w zorganizowanych grupach odkrywają tą byłą radziecką republikę, znajdując na miejscu wiele interesujących zabytków. Jak podaje łotewski urząd statystyczny w 2014 roku zwiększyła się aż o 35,8 % ilość turystów z Polski, którzy zostali na więcej niż 1 dzień w Republice Łotewskiej. Statystyczny Polak na świadczenia związane z pobytem wydał na terenie Łotwy 50,8 EUR.

 Dlaczego zatem Łotwa staje się coraz bardziej ciekawym miejscem dla polskiego turysty?

Średniowieczna historia i oryginalna architektura Rygi.

Stara Ryga – domy średniowieczne i renesansowe, kościoły i cerkwie z XII – XVI wieku, place targowe, spichlerze – jest wiele sposobów na odkrycie Rygi dla siebie. Być może część z tych budowli już Państwo widzieli w kinie – sporo filmów kręcono w Rydze, udającej za czasów ZSRR miasta zachodniej Europy (w Rydze było taniej niż na Zachodzie, a poza tym szanse ucieczki za granicę radzieckich artystów były żadne). W ścisłym centrum stolicy Łotwy znaleźć można wiele oryginalnych budynków w stylu secesji.

Kurort Jurmała.

W odległości kilkunastu kilometrów od Rygi znajduje się znakomity (i dość drogi) kurort Jurmała – pięknie położony w sosnowym lesie pomiędzy wybrzeżem Zatoki Ryskiej a rzeką Lielupe. 32 km plaży z pięknym piaskiem, niebieska flaga potwierdzająca czystość wody, wysoki poziom rozwoju turystycznej infrastruktury oraz bliskość stolicy – to atuty tego miejsca.

Smaczne jedzenie.

Słynna sieć restauracji Lido, irlandzkie i angielskie puby, restauracje wielu kuchni świata na kieszeń nawet budżetowego turysty, sporo prywatnych i niedużych gospod (krogs), oferujących tradycyjną kuchnię łotewską, szeroki wybór ryb, w tym słynne szproty w zalewie, ser z kminkiem, najlepszy na świecie czarny chleb, spora ilość niewielkich browarów, produkujących doskonałej jakości piwo, ryski balsam i wybór czekoladowych słodkości firmy „Laima”. Miłośnicy smaków odnajdą tu prawdziwy raj!

Czysta przyroda.

Niemal połowę powierzchni kraju zajmują lasy. Bliskość morza, niezbyt duża liczba mieszkańców i brak dużych „trucicieli” powietrza spowodowało, że Łotwa jest jednym z najbardziej ekologicznych krajów Europy. Dodatkowo 10 % produkcji żywnościowej Łotwy jest ekologiczna i eksportowana do krajów starej Unii. Dla wielbicieli przyrody przygotowano trasy rowerowe, podstawową infrastrukturę turystyczną, pola campingowe oraz miejsca odpoczynku.

Atrakcje mniejszych miast.

Łotwa to nie tylko Ryga, to również mniejsze miasta, które mają do zaoferowania wiele atrakcji. Np. Daugavpils (Dyneburg) jest miastem, w którym mniejszość polska sięga 10% ludności, a w byłej carskiej twierdzy urządzono Muzeum Marka Rothko – słynnego amerykańskiego malarza, przedstawiciela ekspresjonizmu abstrakcyjnego, urodzonego w Daugavpils. Liepaja (Lipawa) słynie z tego, że tam rodzi się wiatr, który od morza wchodzi w terytorium Łotwy, tam też w dzielnicy Karosta znajdują się pozostałości po radzieckiej bazie morskiej. Ventspils (Windawa) to z kolei miasto-bajka: rządzony od 1988 roku przez jednego człowieka (ewenement w skali Europy!) jest miastem niskiego bezrobocia, eleganckich parków, równych ulic i chodników i znane jest również z pięknej plaży i parady krów (w 2002 roku).

Pozwólcie odkryć dla siebie Łotwę – niewielki kraj w Europie, gdzie można nasycić się odpoczynkiem nie spiesząc się.

 

 

 


Dodaj komentarz