Sztokholm centrum miasta

Weekend w Sztokholmie

Szwedzki dobrobyt, szwedzki stół, szwedzka rodzina królewska, skandynawski design, Nagroda Nobla, Volvo, Ericsson, Ikea, ABBA – to skojarzenia ze Szwecją, które niosą wiele pozytywnych emocji. Czas zatem, aby poznać ten kraj bliżej – zaczynając znajomość ze Szwecją od jego stolicy. Sztokholm z dumą mówi o sobie, że jest stolicą Skandynawii (z względu na fakt swojego znaczenia gospodarczego w Europie Północnej). Przepięknie położony blisko brzegu Morza Bałtyckiego, na 14 wyspach i stałym lądzie jest miastem czystym, zielonym, w którym człowiek oddycha lekko i przyjemnie. Często dla podkreślenia urody oraz wyjątkowości miasta spotykamy się w mowie potocznej z określeniem „Wenecja Północy”.

Sztokholm można zobaczyć samodzielnie (łatwy i tani dojazd z Polski oferuje np. Wizzair) lub w ramach wycieczki zorganizowanej (atutem tego rozwiązania jest zorganizowanie transportu z Polski oraz na miejscu, a także bardziej „demokratyczne” ceny świadczeń na miejscu). Co zatem w Sztokholmie warto zobaczyć? Spośród wielu atrakcji stolicy Szwecji wybrałem dla Państwa trzy: jedną oczywistość, o której poczytać można w każdym przewodniku oraz dwie mniej popularne atrakcje.

1. Muzeum okrętu Vasa.
Galeon Vasa, który podczas inauguracyjnego rejsu przepłynął ledwie milę morską, by zatonąć od silnego podmuchu bocznego wiatru. Wrak przeleżał na dnie morza 333 lata. Obecnie częściowo odrestaurowany jest jednym z najcenniejszych zabytków tego typu, a samo muzeum bodaj najczęściej odwiedzanym w całej Szwecji. Więcej info: vasamuseet.se/pl

2. Dziewczyna z tatuażem.
Trylogia „Millenium” szwedzkiego pisarza Stiega Larssona stała się międzynarodowym bestsellerem: dziesiątki tłumaczeń, miliony sprzedanych książek, ekranizacja trylogii w Europie oraz pierwszej części w USA (w reż. Davida Finchera). Nic dziwnego, że w Sztokholmie powstała specjalna trasa spacerowa „Millenium Tour”, rozpoczynająca się spod domu dziennikarza Mikaela Blomkvista przy ulicy Bellmansgatan. a po drodze zahacza o miejsca związane z wydarzeniami z pierwszej części trylogii. Więcej info: http://www.stadsmuseet.stockholm.se/In-English/Guided-tours/Millennium/

3. Wyspy archipelagu sztokholmskiego.
Szwedzi mają wielkie szczęście, że w niedalekiej odległości od stolicy znajduje się archipelag 24 000 wysp i wysepek, na których można odpocząć w weekend. Mieszkańcy stolicy zatem nie muszą tracić czasu na dojazdy weekendowe, wystarczy łódź i kilkadziesiąt minut rejsu. Turyści mogą korzystać z kilku przepraw promowych, np. do twierdzy Vaxholm można dopłynąć w godzinę ze stolicy.


Dodaj komentarz